SELMAN’IN GIRNATASI

Yazan: 14 Ağustos 2009  
Kategori: Yayınlanmış yazilarım

Bazen Karar vermek gerekir birinden birini seçmek gibi hani çok sevdiğinizi paylaşamama vaz geçememe gibi.selman_01

Küçüklüğünden beri farklı olduğunu belli etmişti zaten farklılıklar her zaman renklidir.Tek düze yaşamanın ağırlığı
altında ezilmiyeceğini’de bu günkü yaşam biçimi ile gösteriyor hepimize.
Klarnet diğer adıyla Gırnata ne işe yarar diye sormayın her istediğini anlatırsın yeterki okşamasını bilesin.
Parmaklakların bir kadını okşar gibi dolaşmalı tuşlarda nefesin maraton koşar gibi sevyeli ve de yeterli girmelisin Selamsızdan sulukuleye dinlemelisin nağmelerini Bergamadan. Bu virüs sarmışsa bedeni kurtuluşun yok taşırsın bir ömür boyu sıtında.Ne Gırnata geçer senden ne de sen Gırnata’dan.
Kapattınmı gözlerini parmaklarının altında çıplak bir kadın gibi dokundukça parmakların tuşlarına, inleyen nağmeler ruhumu sardı bir rüyaki orda hep Şarkılar vardı.selmanUçan kuşlar Martılar gülen şen sevdalılar vardı; diyen şairin bu sözleri okşanmasaydı gırnatayla ne olurdu?

Yapraksız ağaç ,çiçeksiz bahçe gibi. Selman doğru yolu seçti müzüğe olan bu aşkı başka nasıl anlatabilirdiki. Rumelili çocukların müziğe sevgisi,yeteneği malum. Onların şenlikli,çalgılı sözlü hayatlarının bir doğal bir sonucu mudur bu acaba?

Ya da yeni doğduklarında büyükler sağ kulaklarına ezan okurken, boşta kalan sol kulaklarından içeri, illa ki bir vesileyle yakınlarda kurulmuş bir düğün dernekten gelen nağmelerin süzülmesinden mi?
Adapazarlı Selman Müziği neden bu kadar çok sevdiğini sorgulayabilecek yaşta bile değildi. Zaten soru işareti barındıracak bir mevzu da değildi onunki bir Aşktı nede olsa kökü makedonya’ya dayanıyordu.
Anlıyacağınız Rumeli genleri onda kendini gösterdi.
Selman daha sonra kendini dansa verdi. Dans yapmayı bilmesine rağmen gitti Folklor  kurslarına yazıldı; Baktı oda olmuyor, gitti kendine bir (0-Km) KLARNET (Gırnata) satın aldı;
Ve hemen öğrenmeye başladı.selman_02

Bence, kabiliyeti olan ve müziği seven herkesin mutlaka ve mutlaka bir müzik enstürmanı (Aleti)çalabilmesi, hem ona bir psikolojik tedavi olur, hemde zamanını çok güzel bir şekilde değerlendirmiş olur diye düşünüyorum.
Selman’ın kendi ifadesine göre öyle ahım şahım bir klarnet çalıyordur diye düşünmeyiniz lütfen; amatörce bu böyle güzel bir meraktı işte bir de en güzel arkadaşım oluverdi onunla tanışabilirseniz günün birinde göreceksinizki en iyi dostunuz olacak.

Gazete Almaci

Mehmet Tevfik Özkartal

Bu yazi Cumartesi, 14 Ağustos 2009, 13:14 tarihinde Magazin kategorisi altinda yayinlandi.

Google AdSense kodunuzu buraya girin.

Yorumlar


Yorumunuzun yanında istediğiniz resmin görünmesini istiyorsanız gravatar edinin!