Yükseliş

Yazan: 19 Nisan 1994  
Kategori: İşlerim

katalog1984 Yılında Alman hükümetinin Türkiyeye geri dönüş yasası olarak çıkarttığı bir kanun Neticesinde bir çok vatandaşımız kesin dönüş yasasından yararlanarak Türkiyeye geri döndü. Bu geri dönüşlerde Ev eşyalarını , araba gibi bir çok şeyi erol-buyuburcgümrüksüz olarak Türkiye’ye sokabiliyorlardı. Tabi bu taşınma için araç gerekiyordu oda bende yoktu.Ev eşyası taşımacılığına uygun Araç filosu kurma  konusunu Yakın bir arkadaşım olan Leonarth Schilein ile  konu değerlendirmesi yaptıktan sonra   birlikte bir şirket kurmaya karar vermiştik. (Noris Frachten Vermitlung GmbH) Noris Eşya Taşıma Taşıtmacılığı  Limidet Şti. Adında bir şirket kurduk.Çok kısa bir sürede kendimize ait dört Tır’ ımız olmuştu Kendi araçları ile Şirketimizin adı altında çalışan sekizi Türk  Yugoslav, Yunan  ve Almanlardan oluşan  21 Tır’ lık bir filo oluşturmuş  yönetiyorduk.

sayitAynı yıl  kurduğum asya tour seyyahat acentası da Uçak bileti ve otobüs turları düzenliyordu    THY acentası olarak ikinci sıraya yerleşmiştik.1989 Yılında Tanıştığım Hakan Erbilgin ile seyyahat acentalığı konusunda iş birlği’ne gittik  ve daha sonra Kar ortağı  olarak  İntercom Flugreisen GmbH (LtdSti)seyyahat şirketin’de birlikte çalışmaya başladık  Hakan ayrıldıktan sonrada  kapattım  asya tour ana şirket olarak faliyetlerine devam ediyordu. Ağırlıgımız Uçak Kiralama Tur Düzenleme ve diger hava yollarının Biletlerini satmaktı. Şirketler 1991.1993  Yılında 17 milyon 1994 yılında yirmisekiz milyon mark ciro yapar hale gelmişti 1996 yılı ise altın yılım olarak tarihe geçti.

Nürnberg Şehrini Antolojik olarak anlatan Eski Nürnberg ve bu gün (Nürnberg damals und heute )   adlı kitapta ben ailem ve şirketlerim’e yer verilmişti o yılarda bir yabancı olarak bu tür işleri başarabilmek pek kolay değildi. 1999 yılına kadar yanımda çalışan Büyük oğlum evlendikten sonra İnformatik okuyacağını söyleyerek ayrıldı. Küçük oğlum kesinlikle Tıp okuyacağını söylüyordu.Beni pek dinleyen yoktu kurduğum şirketler grurubunu neden kurduğumu düşündükçe çileden çıkıyordum. 1999 yılında Airport Travel GmbH yı 2000 yılında Medana İnternational Touristik GmbH yı tasfiye etmiştim 2002 de asya Tour THY yi  2003 de  Asya Tour Tourism Travel’i satmıştım.Antalya/Side’de Belediyeden kiraladığım Anı Motel’i restore ettirerek güzel bir butik otel durumuna getirmiştim 2005 yılının sonuna kadar da burada yaşamıştım.Nürnberg Hava Alanındaki İntercom Lastminute & More adındaki şirketimi kiraya vermiştim. 2006 yılı şirketin başına geçmek zorunda kalmıştım. 2009 yılına kadar da tüm vergi borçlarını ödeyerek 2009 sonunda çalışanlara sattım. 2011 yılı sonun da kendimi emekli etmeye karar verdim. Nasıl kısa ve öz. Nokta.