OTO YOLLARI Rezaleti

Yazan: 13 Ağustos 2011  
Kategori: Yayınlanmış yazilarım

24 haziran 2010 Kapıkuleden Türkiye’ye giriş yaptim.

her şey yolunda işlemler tek sırada bitiyor.Eskisi gibi oradan oraya koşuşturmalar bitmiş gayet hızlı bir şekilde giriş araç kayıt yola devam edebilirsiniz Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşlarına olan güveni artmış sanki.

 Yanlız Pasaporta girmeden Gümrüksüz mağzalara uğrayın alış verişinizi yapınız daha sonra imkan bulamıyabilirsiniz. Başka bir yerde bekleme imkanınız yok. Edirne İstanbul TEM oto yoluna her zamanki gibi girdirdim ve istanbula kazasız belasız ulaştım.

Ertesi gün antalyaya hareket ettim Bursa Bilecik yolunu tercih ettim. Duble yolda seyyahat ediyorum Sürratim 120 km. bazen araç sollamada 125 oluyor.
Bileciğe girişimde her zamanki gibi şehir içi trafikte 50 km.ile gidiyorum Polis durdurdu. Ehliyet Ruhsat hepsi tamam ileride 125 km süratle gittiniz dedi Fotografım varmı diye sordum? 

Cevap; yok hayır ileri deki radarcı arkadaş telsizle iletti. Aslında Polis aracını görmüştüm sürratim belki söylenen olabilirdi.görmek istedim geri dönerek radar aracı’na gittim.Bu tür cihazlar Avrupada %10 yanılma payı ile işleme tabi tutulurlar nedeni’de bu konuda yaplan labratuar araştırmalarına göre ses ve rüzgarın da ölçümde etkili olduğu ve tespit edilen sürratin %10 oranında fazla gözükebileceği dir yani 120 km.izni olan bir yolda ölçüm araçlarının 132 km.ye ayyarlanması gerekmektedir.

Bu konuda onbinlerce Mahkeme kararı vardır.Türkiyemiz’deyse memur arkadaşa görecihaz 121 km.ölçüme göre ayarlanmış ve sürratim de 129 km olarak tespit edilmiştir.Ülkemizde yasaların hangi kriterlere göre çıkarıldığını bilmiyorum böyle dahi olmuş olsa tarafımdan ihlal edilen sürrat 9km. dir ve cezamında buna göre kesilmesi gerekmektedir.

 Avrupada bu 10 km.ye kadar 10 Eurodur.Türkiyede ise kesilen ceza mestnesiz 270 YTL yani 135 Eurodur Suç ve cezanın ülkemizde Avrupa normlarına uymadığı bir gerçektir.Bu ceza makbuzu pazarlığa da açıktır. yani 3 ay içerisinde cezamı nakit yatırırsam %10 indirim yapılmaktadır.

 Kesilen ceza değil sanki yeni bir para toplama yöntemi.Tabi bu konu hakkında fazla yazmak istemiyorum.nasılsa mahkemeye intikal edecek. Hükümetin Duble yollarla övünmesi Sayın Tayip Erdoğanın ikide bir Şu kadar Duble yol yaptık diyerek oy avcılığına soyunması da ayrı bir rezalet. Evet Bursa- Kütahya-Afyon- Isparta-Antalya yollarında duble yol yapımları devam etmekte.

Mıcır ve Ziftten oluşan Stabile yollar rezaleti.Yollar yapım aşamasında bir rezalet sahip olduğunuz araç ya siyah zift örnekleri veya mıcırın arabanızda uğrattığı zarar öyle yabana atılır cinsten değil. Kimi kime şikayet edeceksin bu ülkede. İnşaat var Sürrat 30 km.dinleyen kim vatandaş trafiğe bile çıkması sakıncalı arabası ile 70-80 le geçiyor yanından. Yoldaki mıcır toz toprak zift hepsi üzerinde Polis buralarda çevirme yapamıyor sebep! Görev yerleri Ankara Genel müdürlüğünden tespit ediliyormuş. Sayın Erdoğan Bey’i televizyonlardan dinlerken Türkiyeyi başka hayal ediyordum gördüğüm se ski tas eski hamam misali.

 Gelelim TEM uygulamasına hangi geri zekalının fikriyse nakit ödemeli geçişler kaldırılmış otoban girişinde bir uyarı yok bu ülkeye misafir gelenlere eziyet bol. Kart alacaksınıznerdeden? karşı binadan oraya nasıl geçilir geçiş yok demirlerin üzerinden atlamanız gerekiyor. atladınız diyelim otomatik geçişten hızla geçen araçlara dikkat allah korusun.

 Binaya geldiniz 50 YTL nakit yoksa yandınız bu ülke’de banka kartı ile ödeme yapılmaz Otoban geri gidemezsin dönemezsin arkada biriken araçlardan bir dayak yemediğin kalır.Neresinden tutsan dökülüyor vesselam benden bukadar.

 Mehmet Tevfik Özkartal

info@gazetealmanci.de

Bu yazi Salı, 27 Temmuz 2010, 09:56 tarihinde Gündem kategorisi altinda yayinlandi. Yorum yapma ve pingleme kapali.

Google AdSense kodunuzu buraya girin.

Yorumlar


Yorumunuzun yanında istediğiniz resmin görünmesini istiyorsanız gravatar edinin!