Kıyamet Yakın

Yazan: 25 Haziran 2017  
Kategori: Bir Ömür dört Yaşam

DSCF5039

Arifeden başladık.

Şu an Avrupadaki düzen bize inadına mükemmel olmayı diretse de bir yanımız hep eksik. Ekonomik olarak ne kadar büyürsek büyüyelim, ne kadar Avrupalyız desek‘de bir yanımız hep küçük kalıyor. İzlemiş olduğumuz ülkeleri, orada yaşanan hayatlardan duygusal olarak etkileniyoruz belki ama bu durum nefes alıp vermek kadar kısa sürüyor. Bireysel olarak hata yapmaya medeniyeti ıskalayarak yaşamaya itiliyoruz devamlı. Bu da birlikte yaşaması gereken insanlığın mutsuzluğu oluyor. Yazdığım öykülerde gerçek hayattan küçük de olsa her zaman bir parça vardır. Bu benim tamamen kendi iç hesaplaşmalarımla ilgili bir yerde durur. Bazen toplumsal bazen bireysel, adam sendecilik ve duyarsızlıklar karşısında insanların tutumları belki yazma sebebim. Tüm yazdıklarım benim öykülerimin tanımı olabilirmi? Çoğu zaman gözümden kaçırdığım detayları yakalamaya, Resmetmeye, çalışıyorum. Parmakla gösterilmez ayıptır!… denilen bir çok yaşanmışlığı ve ya o yörede yaşayanların durumunu parmakla göstermeye çalışıyorum kendimce.  Parmakla gösterme  ayıptır deselerde! Ben bu sözü yok sayıyorum. Nedenmi? Gözümüzün içine sokmadan görmüyoruz ve ya görmezden geliyoruz da. Her zaman puzzle parçalarlarını  bir araya getirmekle  tamamlanmıyor istediğimiz resim. Bütün parçaları  bir araya getirebildiğimizde bütün oluyoruz. Hatta bazen o küçük parçalar uzun bir uğraşının sonunda büyük tablonun çok güzel detayları ve ya tamamınını görsele sunuş halini alabiliyor.

Mayısın yirmi altısında Avrupanın Alp dağlarından sonra doğa harikalarının iç içe geçtiği, oksijen oranının en yüksek bulunduğu yerlerinden biri olan Tanrının Türk milletine bahşettiği Kaz dağların dan  söz etmek istiyorum. Çanakkale Bayramiç Barajı  (Ayazma) Küllice Kaplıcaları (Termal) bu iki, üç yerin arasındaki mesafe 8 km. Bir tarafından Karpuz çatlatan dediğimiz soğuk su fışkırıyor dağdan, diğer bir yanda 45 derece sıcak su fişkırıyor doğadan. Sanki cennetten bir parça  alabildiğince meyve ağaçları, dallarından sarkan rengarenk meyveleri, yeşilin tüm tonları!… Böyle bir doğa harikası avrupalıların elinde olsa ne olabilirdi diye düşündüğümde, sadece gülümsüyorum. Bu ülkeyi yönetenlerin bu derece değerli bir yeri  görmemiş olmaları ne kadar acı. Hilal doğa oteli kaplıcaları burada; 25 Ahşap ev,  restorant, ve dinlenme salonundan,  olşan bir tesisin Avrupa fonu ile yapılmış olduğunu duyduğumda şaşırmaumıştım. Bir başka türlüsü zaten mümkün değildi. Zeytin ağaçlarını keserek sanayi alanı yaratmak isteyen_DSF0116 bakanların yönettiği bir ülkede başka türlü düşünmem komik olurdu. Çocukluğumdan hatırladığım rahmetli Babaannemin şöyle bir lafı vardı  Bina ve zinaların çoğalması kıyamet gününün habercisidir!… Eh AKP partisinin genel başkanı Bir an önce kıyameti görmek için çabalıyor. Maşallah binalardan vaz geçtim gökdeleneler almış başını gidiyor. Zamanın Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen, Erdoğan’dan tam güvence aldığını belirtti. (Sözde dindar Nurcular bile zinaya verilen cezanın kaldırılmasına sevinmekteydi!?) bu da işin Zina kısmı eh maşallah o da almış başını gidiyor. Neymiş? Kıyamet Yakın, Kıyamet. Bir bakarmısınız Milli takım forması Türkuaz, Cumhurbaşkanlığı koruma askerlerinin elbiseleri Türkuaz, eh kırmızı halı yok artık yeni nerdeyse bayrak rengimiz de Türkuaz olacak bu gidişle. Karadeniz bile renk değiştirdi oldumu sana Turkuaz Eeee…! Marmara denizi, Ege denizide de aldı nasibini bu değişimden.

Son olarak Dünyanın Kendi etrafında ve ya Güneşin etrafındaki dönüş hızı okura ne vadediyor? İnsanlar yazdıklarımı  neden okumalı? Ne dersiniz, Dilin gücü mü… hikâyenin kuvveti mi? Her ikisinden de biraz olmalı kahve tadında. Kahve demişken kahvenin‘de tadı tuzu kalmadı nohutlu kahveye bile alıştık. Alışkanlık!…

Veeee Bu gün bir bayramın birinci günü. Bayram dediğin çocuklara kardeşim. Büyükler için derler ya, hani; deliye her gün bayram diye o misal yani. Eh bu bayram gününde delirmemek mümkün değil kardeşim. Marketler boşaldı, Pastahaneler’de kuyruk, sahiller mi? sorma sakın!… sağ salim kazasız belasız gelebilenler ile doldu taştı. Geçen seneden beri Bayram öncesi ve sonrası haber seyretmiyorum. Yüreğim kaldırmıyor; Kazalardan gelen ölüm haberlerini dinledikçe. Yedi bin‘nin üzerinde idi geçen yıl bayram tatili kazalarında canından olan. İnşallah bu yıl bu tür haberlerden uzak kalırız tabi ki kafamızı kumun altına sokmadan.

Kaç bayram daha kutlarız beraberce, kaç bayram bıraktık gerimizde. Kaç bayram kaldı önümüzde giden meçhule. Özlerim çocukluğumun bayramlarını der ya büyüyenler; Buradan anlayın Şeker Bayramı Çocuklara.

TANRI BİLİR AMAAAAA. KIYAMET YAKIN, KIYAMET YAKIN.

Mehmet Tevfik Özkartal

        MEMOŞ

25.06.2017 Şarköy

Google AdSense kodunuzu buraya girin.

Yorumlar


Yorumunuzun yanında istediğiniz resmin görünmesini istiyorsanız gravatar edinin!